Ege Kahvaltısı

Ege Kahvaltısı

Ege Kahvaltısı, zeytinyağları ve otları ile meşhurdur. Yeşilliğin ve sebzelerin ön planda olduğu bu kahvaltı güne güzel bir başlangıç yapmanıza yardımcı olur. Bu kahvaltıda olmazsa olmazların başında Zeytinyağı gelir.

Ege kahvaltısı dendiğinde bu nedenle ilk olarak birkaç farklı zeytini ve zeytinyağını düşünmeniz gerekir. Bunun içerisinde tuz, karabiber, kırmızı pulbiber ve kekik olmalıdır. Bunun yanına alacağınız taze bir ekmek ile güzel bir kahvaltı edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Ege kahvaltısı içinde domates, biber ve salatalık gibi sebzeler de olmazsa olmazlar arasındadır. Sert ve diri biberler, kırmızı domatesler ve taze salatalıklar ile sofranızı zenginleştirmeniz mümkündür.

Ege Kahvaltısının Olmazsa Olmazı: Otlar

Ege kahvaltısı olmazsa olmazları arasında otlar bulunmaktadır. Özellikle dereotu, roka ve maydanoz,  zeytinyağı ve limon ile birleştirilerek kahvaltıda bulundurulmalıdır. Bunlar kahvaltı sofralarında başrolü oynar.

Bu nedenle güne mükemmel bir başlangıç yapmak istiyorsanız, sebzelerin yanı sıra bu otları da sofranızda bulundurmanız tavsiye edilir.

Boyoz ve Haşlanmış Yumurta

Ege kahvaltısı dendiğinde boyoz ve haşlanmış yumurta unutulmaması gereken ikililerdir. Boyoz sadece Ege’de değil, çevresindeki illerde de ünlüdür. Kahvaltı sofranıza bunu ekleyerek renklendirmeniz de mümkündür.

Bunu birkaç zeytin ve domatesler ile zenginleştirerek doyurucu bir kahvaltı edebilirsiniz. Yumurtayı ise istediğiniz şekilde kaynatabilirsiniz.

Biraz Tatlı: Reçel

Ege kahvaltısı sadece tuzlulardan oluşmaz. Bunun yanı sıra tatlılar da önemli bir yer kaplar. İncir, frambuaz, karadut reçelleri bu bakımdan sofranızda bulundurmak isteyeceğiniz seçeneklerdir.